صبح جمعه 23 تیر ماه 1396 مراسمی با حضور مدیر کل سلامت مجلس شورای اسلامی رئیس شورای زنان مشارکتهای مردمی مجمع خیرین سلامت کشور و جمعی از متخصصین زنان و زایمان ، متخصصین اطفال ، اعضای هیات علمی پرستاری و مامایی ، اساتید بازنشسته و خیرین از سوی شورای زنان مشارکتهای مردمی مجمع خیرین

به گزارش خبرنگار وب دا ، صبح جمعه 23 تیر ماه 1396 مراسمی با حضور مدیر کل سلامت مجلس شورای اسلامی رئیس شورای زنان مشارکتهای مردمی مجمع خیرین سلامت کشور و جمعی از متخصصین زنان و زایمان ، متخصصین اطفال ، اعضای هیات علمی پرستاری و مامایی ، اساتید بازنشسته و خیرین از سوی شورای زنان مشارکتهای مردمی مجمع خیرین سلامت آذربایجان غربی جهت معرفی پروژه بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان ارومیه برگزار شد .

در این مراسم دکتر آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ضمن اشاره به وضعیت تختهای بیمارستانی استان گفت : آذربایجان غربی از نظر شاخص تخت بیمارستانی از متوسط کشوری کمتر می باشد بطوری که در کشور این شاخص بازای هر 1000 نفر 1.7 تخت بوده و در استان 1.1 می باشد .

وی افزود : در استان نیازمند 7000 تخت هستیم و سیاست دانشگاه در جهت ارتقای شاخص ها می باشد بطوری که سال گذشته 450 تخت افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت و برای سال 1396 هدف 1000 تخت بیمارستانی را لحاظ کرده ایم .

وی اضافه کرد : سال گذشته 10 میلیارد تومان کمک خیرین را برای ساخت مراکز خدمات جامع سلامت ، تختهای بیمارستانی و تجهیزات داشتیم .

دکتر آقازاده همچنین به مرکز پژوهشی درمانی امید نیز اشاره کرده و گفت : این مرکز نقطه امیدی برای بیماران مبتلا به سرطان می باشد که یک مرکز خیریه بوده و لازم است از تلاش این عزیزان نیز تشکر نمایم .

رئیس دانشگاه در ادامه گفت : با توجه به نقش مهم خیرین در حوزه سلامت تلاش کردیم مجمع خیرین سلامت استان را مجددا احیا و راه اندازی کنیم که این عزیزان هم با قدرت پای کار آمدند و برای طی این مسیر قوت قلب ما شدند .

وی در ادامه به وضعیت بیمارستان فعلی زنان اشاره کرده و گفت : وضعیت این بیمارستان بدلیل قدمت بالای آن و محدودیت شدید فضای فیزیکی ، بسیار اسف بار بود و هر کس برای بازدید این مرکز آمد فقط گریه کرد و اظهار تاسف نمود لذا در نهایت تصمیم گرفتیم بصورت اساسی به حل این مشکل بپردازیم که استاندار محترم زمینی را در خیابان حسنی که همان ورزش سرایی بود که سالها بلاتکلیف و فرسوده بود را برای احداث بیمارستان زنان در اختیار دانشگاه قرار داد و در سفر سال گذشته دکتر هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به استان ، قول مبلغ 20 میلیارد تومان را گرفتیم که 5 میلیارد تومان آن محقق گردید و احداث بیمارستان تخصصی و فوق تخصص زنان را از اردیبهشت ماه 1396 با خاکبرداری محل با حضور وزیر بهداشت آغاز کردیم که خوشبختانه در عرض از 2 ماه به پیشرفت فیزیکی 15 درصد رسیده است که با کمک خیرین می توان در مدت کوتاهی این پروژه به انجام برسید و مورد بهره برداری قرار گیرد .

وی تصریح کرد : این پروژه با زیر بنای 25000 متر مربع دارای 220 تخت خواهد بود و با توجه به اینکه مرکز آموزشی درمانی است می توان آن را به مرکز جامع تخصصی سلامت زنان نیز تبدیل کرد .

این مقام مسئول افزود : البته دانشگاه علوم پزشکی به ایجاد مراکز تسهیلات زایمانی در حاشیه شهر ها نیز پرداخته که از آن جمله می توان به مجتمع خدمات سلامت باروری مادر در ارومیه اشاره کرد که ضمن ترویج زایمان طبیعی از بار بخش کوثر بیمارستان شهید مطهری نیز کاسته است بطوری که در ماه گذشته 100 مورد زایمان طبیعی در آن مجتمع انجام گرفته است البته اخیراً بحثی داریم که این مرکز را با بیمارستان شهید مطهری لینک کنیم و با گروه آموزشی زنان که به وضعیت استان نیز اشرافیت دارند اداره کنیم .

دکتر آقازاده به پتانسیل های موجود در استان اشاره کرده اظهار داشت : این استان با سه کشور مرز مشترک دارد که اگر این مرزها به ممر درآمد استان تبدیل شود در توسعه آن نقش مهمی را خواهد داشت . این استان دارای پتانسیلهای بزرگی است که از جمله در حوزه سلامت دارای قدمت 150 ساله از نظر دانشکده پزشکی می باشد که کاکران اولین مدرسه عالی طب را در ارومیه راه اندازی کرد .

وی افزود : مطمئناً پزشکان عزیز با شیوه جراحی ویپل آشنایی دارند و باید گفت ، ویپل اهل ارومیه بود و اولین عمل جراحی در بیمارستان نمازی شیراز توسط همین دکتر ویپل انجام گرفته است که نشان از پتانسیل بالای استان دارد .

رئی دانشگاه اضافه کرد : بیمارستان شهید مطهری از قدمت بالای 75 سال برخورداراست که بعد از اتمام بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان ، بیمارستان مطهری به مح موزه سلامت استان تبدیل خواهد شد .

 


تاریخ: ۱۳۹۶/۰۵/۰۲ ۰۸:۰۵ | دفعات بازدید: ۶۳۵ بازدید